5 reportů, které musíte mít
Projděte si 5 příkladů interních reportů z praxe, které Vám pomůžou mít celkový přehled nad chodem firmy a umožní Vám rychle reagovat na změny.
Aktuálnost informací je zásadní pro každou firmu, která chce reagovat na změny rychle a každý výkyv mimo normální stav rychle řešit. Právě relevantní informace a schopnost na ně rychle reagovat Vám dají náskok před konkurencí.

Ideální formou, jak dostat konkrétní informace k těm správným lidem napříč firmou je e-mailový reporting. A nemusí se jednat pouze o reportování managementu, ale i skladníkům nebo obchodním zástupcům. Pojďte si s námi projít 5 nejčastějších interních reportů, které Vám pomohou s chodem firmy.

Statistika prodejů obchodní sítě

Reportování výkonnosti jednotlivých obchodních zástupců Vaší obchodní sítě je důležitou statistikou ukazující, jakým směrem se každý z obchodních zástupců aktuálně ubírá. V rámci reportu můžeme zasílat celkové prodejní obraty pro každého z OZ, porovnání s předchozím obdobím (předchozí měsíc, kvartál, rok…) a také to jestli jeho výkonnost má klesající nebo stoupající tendenci.

Pro celkový přehled nad obchodní sítí je tento report pro manažera neocenitelný. Každý den/týden/měsíc má k dispozici přesný přehled a pokud u některého z obchodních zástupců vzniká problém, okamžitě ho odhalí a můžou ho společně řešit.

Vyhodnocování obchodních zástupců

Důležitý motivační report, který pravidelně každému obchodnímu zástupci podá informaci, jak si vede oproti ostatním. Report může a nemusí obsahovat konkrétní čísla prodejů ostatních zástupců.

Může být sestaven pouze jako žebříček, ve kterém obchodní zástupce uvidí, na jaké pozici se aktuálně nachází. Zdravá konkurence mezi zástupci každého z nich namotivuje a pokud motivaci podpoříte navíc tím, že první tři umístění na žebříčku odměníte, pomůže takový report zvednout produktivitu všem.

Produktivita skladníků

Další z řady užitečných reportů, tentokrát zaměřený na skladníky. Vedoucímu skladu zasíláme přehled jednotlivých skladníků a jejich vytíženosti. Tento podklad pomáhá v plánování a ukáže, který ze skladníků je méně vytížený a má více prostoru např. na průběžné doplňování zboží. Díky takovému reportu může vedoucí skladu zoptimalizovat fungování skladu a pracovní nápor rozložit rovnoměrně mezi všechny skladníky.

Data pro sestavení takového reportu jsou čerpána z Pohody, zohledňuje se např. časová náročnost vychystání zboží (vychystat 1 meloun je méně časově náročné než navážit a vychystat 3,5 kg pomerančů) a zároveň i náročnost manipulace (3 krabičky s parfémem vezmu do ruky, ale 3ks 10L kanystrů s mýdlem musím pracně skládat na vozík). Každý z produktů má v Pohodě přiřazené skóre obtížnosti a toto skóre se zohledňuje v následném vyhodnocování produktivity, aby bylo celkové hodnocení skladníků fér.

Statistika zákazníků pro obchodní zástupce

Asi nejdůležitější informace pro obchodního zástupce je, jak si vede jeho síť zákazníků. Takovou statistika je pro plánování naprosto zásadní. Často ale takové údaje musí složitě lovit a kopírovat do Excelovské tabulky a průběžná aktualizace dat zabírá spoustu času, který by jinak mohl věnovat právě péči o svoje zákazníky.

V plusNotify sestavíme pro každého obchodního zástupce pravidelný soupis jeho zákazníků včetně údajů o celkovém obratu, obratu za určité časové období, jestli celkový objem jeho odběrů klesá nebo stoupá oproti předchozímu období…vzhledem k datům, které v Pohodě o odběratelích máme k dispozici může takový soupis obsahovat přesně takové informace, které jsou pro obchodního zástupce v danou chvíli relevantní a které si nadiktuje.

Upomínky opakujících se provozních úkonů

Posledním zástupcem nejčastějších interních reportů je upomínání opakujících se úkonů. Jestli máte napříč firmou nějaké agendy, které jsou potřeba opakovat v pravidelných intervalech, a navíc mezi více lidmi, je takové upomínání ideálním řešením.

I u nás v ITFutuRe takové upomínky používáme. Není nic lepšího, než když Vám ráno do emailu dorazí zpráva, že je na Vás řada s úklidem společné kuchyňky :-).
Vyzkoušejte plusNotify nezávazně přímo ve Vaší Pohodě.

Obsah

O systému

plusSystem je komplexní sada aplikací a nástrojů k Pohodě, mající za cíl urychlit, zjednodušit a zpřesnit provádění běžných operací. Těchto nástrojů a aplikací je celá řada, lze je přibližně rozdělit do čtyř skupin podle zaměření, kam jsou určeny.

První skupinou jsou Obecné nástroje, které využije prakticky každý, kdo v Pohodě alespoň fakturuje – rozesílání informací pomocí SMS a emailů – upomínky faktur po splatnosti, informace o stavu zpracování objednávky, automatický export , druhá skupina je určena do skladu, to znamená na veškeré operace spojené s příjmem a výdejem zboží a vyřizováním objednávek. Třetí skupinou jsou výrobní procesy, od plánování výroby po značení výrobků a poslední skupinou jsou aplikace usnadňující práci účetním firmám a její vykazování.

Hlavní součástí druhé skupiny pro Sklad a objednávky je aplikace pro práci s čárovými kódy – mobilní terminály do skladu, pevné expediční terminály, tisk štítků na přijímané zboží i označování zboží při expedici podle požadavků zákazníků. Také sem patří řešení pro hromadnou fakturaci objednávek skladem, konsolidaci objednávek a různé automatizační nástroje.

Ti, pro které je důležitá Výroba a potřebují využít Pohodu k evidenci surovin, polotovarů i finálních výrobků poté využijí nástroje pro generování šarží při příjmu surovin (sledovatelnost), plánování výroby z hlediska nákladovosti, rozpad výroby na jednotlivá pracoviště a značení hotových výrobků včetně generování ev. čísel (výrobních čísel / šarží) a automatického tisku protokolu i dokumentace k výrobku.

Poslední skupinou našich produktů jsou Účetní firmy, které používají Pohodu a potřebují zjednodušit příjem dat ze software, který používají jejich klienti a také potřebují svým klientům vykazovat poskytnuté služby v přehledné formě tak, aby na jejich základě bylo možné provést fakturaci či alespoň stanovit výši paušálu odpovídající skutečnému rozsahu.