ITFutuRe s.r.o., Pardubická 851/7, Hradec Králové, Česká republika +420 604 434 934 info@itfuture.cz ...komplexní řešení pro Pohodu


Pohodový rádce | Umístění ve skladu

 
Jádrem každé výrobní či obchodní firmy je sklad, který může mít mnoho podob. Jedno však mají všechny sklady společné - nutnost najít to, co hledáme a to v co možná nejkratším čase. V teorii relativně snadná záležitost, v praxi když stojíte mezi desítkami regálů s tisíci položek to již tak snadně nevypadá.


S naší aplikací plusMobile řešíme pozice jednotlivých položek skladu s přímým napojením na účetní systém Pohoda, která sama o sobě skladové pozice vůbec řešit neumí.


Pro úspěšné zkrocení skladového chaosu budete potřebovat:

zboží označené čárovými kódy
rozmyšlené skladové pozice označené čárovými kódy
mobilní čtečky čárových kódů s Windows OS
dostatek času pro evidenci/zavedení jednotlivých položek na daných pozicích


       

1.

 

Označení zboží čárovými kódy

    Většina přeprodávaného zboží již svůj unikátní čárový kód bude mít nalepený na obalu. V případě, že tomu tak není pak je nutné unikátní čárový kód vytvořit a zboží polepit. S tímto vám může pomoci naše aplikace plusLabelUni, určena právě pro tisk čárových kódů, etiket atp.
     

2.

 

Rozmyšlené skladové pozice označené čárovými kódy

    Pro evidenci pozic ve skladu je nutné mít tyto pozice unikátně odlišené čárovými kódy. Při vytváření skladových pozic mějte na paměti nutnou posloupnost pro co možná nejlogičtější cestu skladníka po skladu. Označit můžete buď jen sloupec v daném regálu nebo, pro podrobnější třídění, je možné označit třeba každou polici. Vždy záleží na konkrétním skladu a typu zboží.

V našem případě musí vždy čárový kód pozice začínat znakem procenta “%”. Pomocí znaku procenta totiž odlišujeme v plusMobile načtené čárové kódy zboží od načtených čárových kódů pozic. Pozice tedy může vypadat např. takto: %B5A3 - hala/sekce B, regál 5, sloupec A, police 3.
     

3.

 

Mobilní čtečky čárových kódů s Windows OS

    Mobilní čtečky vám pomohou pořádek ve skladu nejen nastolit ale také ho udržet. Čtečka skrze naší aplikaci plusMobile a na základě dat z účetního systému Pohoda (např. na základě přijaté objednávky) obsluze postupně řekne jaké zboží a na jaké pozici má připravit k expedici. Zároveň naplánuje cestu obsluhy co možná nejefektivnějším způsobem.

Díky tomuto systému urychlíte celou expedici zboží a zároveň eliminujete chyby a případnou frustraci obsluhy. Zaškolení obsluhy je rychlé a snadné, díky čemuž fluktuace zaměstnanců ve skladu již nebude ochromující záležitost pro chod expedice.

Potřebujete pořídit čtečky čárových kódů? Mrkněte na náš eshop www.shopid.cz
     

4.

 

Dostatek času pro evidenci/zavedení jednotlivých položek na daných pozicích

    Za pomoci aplikace plusMobile provádí evidenci pozic přímo skladníci skrze čtečky, které pozice zapisují k jednotlivým zbožím v Pohodě. V praxi to vypadá tak, že přijde pracovník se čtečkou k regálu, načte pozici police z čárového kódu (tj. např. %B5A3) a následně načte čárové kódy všech položek, které se na dané polici nachází. Položky mají nyní v Pohodě přiřazenou pozici. Stejným způsobem je zapotřebí projít celý sklad a veškerým položkám ve skladu přiřadit umístění.

Lze na to jít i opačně a tedy načíst prvně položku a až teprve jí přiřadit pozici. Toto je vhodné pro běžný provoz, ovšem pro prvotní hromadné zavedení je lepší varianta předchozí.
     
Pokud jste úspěšně zvládli předchozí kroky máte vyhráno a prakticky ihned můžete těžit ze své práce. Sklad je nyní přehledný a vždy víte, kde se jaká položka nachází. Skladníci nepotřebují znát pozice z paměti, naopak je to nežádoucí (možnost chybové záměny). Sklad i skladníci fungují efektivněji a chybovost v expedici jste takřka eliminovali.
       

Jak to vypadá v Pohodě?

Pro používání skladových pozic je nutné mít Pohodu v nejvyšší verzi Pohoda E1. Pro evidenci skladových pozic je vytvořena uživatelská agenda, ve které máte k dispozici přehledně seznam všech pozic a co aktuálně obsahují (případně počty kusů - o tom níže). Zároveň je možné si ve skladu v Pohodě zapnout zobrazování sloupce “Umístění” a u každé zásoby tak na řádku vidět v jaké pozici (pozicích) se nachází.

Pozice je možné evidovat ve dvou režimech:

Režim Je/Neni - v danou chvíli vím na které pozici (pozicích) se zboží nachází, nevím však v jakém počtu.

V drtivé většině případů tento zjednodušený režim evidence stačí a to z prostého důvodu - je to rychlejší. Skladník při průběžném odebírání a doplňování nemusí řešit odepisování z pozic. Odepisování nebo přiřazování pozic řeší až v momentě, kdy bere z umístění poslední kus, resp. naskladňuje první kus v nové pozici.

Režim s evidencí množství v umístění - mám přehled kolik je jakého zboží v konkrétním umístění

Rozšířený režim evidence umístění umožňuje evidovat i počty konkrétních kusů v jednotlivých umístěních. Práce se stává pomalejší v tom, že při každém odebírání/doplňování v umístění musí skladník vždy zadat (napípat) počet který bere/doplňuje. Výhodou na druhou stranu je, že mám přesný přehled o počtech kusů zboží v umístěních a můžu tak přesněji plánovat jak cesty skladníků při pickování, tak vytížení jednotlivých pozic atp.Označení pozic ve skladu je dříve či později nevyhnutelným krokem pro každého, kdo chce mít ve skladu pořádek a šetřit čas při expedici a naskladňování. Pokud potřebujete se zavedením pozicování do skladu pomoci a využíváte Pohodu E1, kontaktujte nás, rádi Vám pomůžeme.